در این مقاله ابتدا می‌خواهم برایتان توضیح دهم که اساساً چرا باید انگلیسی را از طریق فیلم فرابگیریم و دوم ۹ ترفند برای یادگیری زبان انگلیسی از طریق فیلم به شما آموزش دهم.

تماشای فیلم‌های انگلیسی‌زبان به‌خصوص برای تقویت مهارت‌های صحبت کردن و شنیدن بسیار مؤثرند. به شش علت زیر تماشای فیلم‌های زبان‌اصلی در یادگیری مؤثر هستند.
۱- فیلم‌ها معمولاً برای فراگیران زبان انگلیسی ساخته نمی‌شوند بلکه برای افراد انگلیسی‌زبان تولید می‌شوند. بنابراین هر چیزی که در فیلم می‌شنوید دقیقاً همان چیزی است که در انگلیسی روزمره وجود دارد یعنی سریع صحبت کردن همراه با لهجه اصیل انگلیسی.

۲- فیلم‌ها ابزاری مناسب برای یادگیری لغات، اصطلاحات و اسلنگ ها (اصطلاحات عامیانه) هستند. در کلاس‌های سنتی مدارس هرگز این موارد را یاد نمی‌گیریم.

۳- فیلم‌ها جالب هستند بنابراین هنگامی‌که خسته‌اید و حس و حال کتاب خواندن را ندارید می‌توانید با تماشای فیلم به یادگیری زبان انگلیسی بپردازید.

۴- تماشای فیلم‌ها به شما دیدگاه‌های گوناگون در مورد فرهنگ می‌دهند. بنابراین اگر زمانی به یک کشور انگلیسی‌زبان بروید نه‌تنها با زبان آن‌ها که بافرهنگ و تاریخ آن‌ مردمان نیز آشنا هستید.

۵- فیلم‌ها موضوعات جالبی برای صحبت کردن با دوستانمان هستند. تقریباً همه افراد صحبت کردن در مورد فیلم را دوست دارند.

۶- با گوش کردن به مکالمات شخصیت‌های فیلم، می‌توانید تلفظ انگلیسی خود را تقویت کنید.

در پایان می‌خواهم به ۱۰ ترفند برای یادگیری زبان انگلیسی از طریق فیلم اشاره‌کنم:

۱- فیلم‌هایی را انتخاب کنید که قبلاً تماشا کرده‌اید.

2

اگر انگلیسی شما در سطح مبتدی است بهتر است فیلمی را انتخاب کنید که قبلاً  آن را تماشا کرده‌اید. می‌پرسید چرا؟ دلیلش ساده است. چون قبلاً با داستان فیلم آشنا شده‌اید و این بار فقط روی زبان فیلم تمرکز می‌کنید نه داستان فیلم.

۲- از زیرنویس استفاده کنید.

اگر در سطح مبتدی هستید ابتدا فیلم را با زیرنویس فارسی ببینید تا جائیکه احساس کنید بدون زیرنویس فارسی هم متوجه محتوای فیلم می‌شوید. اگر در سطح پیشرفته هستید فیلم را با زیرنویس انگلیسی تماشا کنید. لازم نیست کلمه به کلمه فیلم را بفهمید بلکه سعی کنید خلاصه و مفهوم اصلی مکالمات شخصیت‌های فیلم را بفهمید.

۳- با میزان کم شروع کنید.

اگر نمی‌توانید یک فیلم بلند را از اول تا آخر تماشا کنید و متوجه همه محتویات آن شوید خب آن را تماشا نکنید! فیلم‌هایی که دارای مفهوم تاریخی و فرهنگی عمیق هستند را فراموش کنید و در عوض فیلم‌های کوتاه را انتخاب کنید.

۴- فیلم را به چند قسمت تقسیم کنید.

اگر تماشای یک فیلم به‌طور کامل برایتان خسته‌کننده است می‌توانید آن را به قسمت‌های ۳۰ دقیقه‌ای تقسیم کنید. بعد از تماشای هر قسمت کمی استراحت کنید، چای بنوشید، ایمیل خود را چک کنید و … سپس دوباره به تماشای قسمت بعدی بروید.

۵- گوش کنید و تکرار کنید.

قسمت‌هایی را که متوجه نمی‌شوید استوپ کنید و آن را چندین بار با صدای بلند تکرار کنید و همزمان زیرنویس انگلیسی آن را ببینید. تکرار جملاتی  که می‌شنویم در تقویت لهجه، بسیار مؤثر است. سعی کنید در رختخواب، سالن انتظار و هر جای دیگر جملات را تکرار کنید. اصلاً خجالت نکشید آن‌قدر به تکرار آن جملات ادامه دهید تا بتوانید آن‌ها را صحیح ادا کنید.

۶- فیلم‌های موردعلاقه خود را تماشا کنید.

اگر از تماشای فیلم‌های جنایی لذت نمی‌برید آن‌ها را تماشا نکنید. فیلمی را انتخاب کنید که از سبک آن لذت ببرید.

۷- بر تماشای فیلم‌های یک کشور خاص تمرکز کنید.

فیلم‌هایی را تماشا کنید که بازیگران و کشور موردعلاقه شمارا به تصویر می‌کشند. اغلب فراگیران زبان انگلیسی، تماشای فیلم‌های آمریکایی را ترجیح می‌دهند زیرا بافرهنگ این کشور بیشتر آشنا هستند و نیز لهجه آمریکایی در مقایسه با لهجه دیگر کشورهای انگلیسی‌زبان ساده‌تر و قابل‌فهم‌تر است. گاهی اوقات همراه با دوستان خود به تماشای فیلم بنشینید.

وقتی با دوستانی که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستند به تماشای یک فیلم می‌نشینید علاوه بر اینکه فرصتی ایجاد می‌شود تا دور همدیگر جمع شوید. می‌توانید برای فهمیدن قسمت‌هایی که متوجه نمی‌شوید از آن‌ها کمک بگیرید. همچنین بعد از اتمام فیلم می‌توانید در مورد قسمت‌های موردعلاقه خود بحث کنید و درباره فیلم نیز نظر بدهید.

۸- یک دفتر مخصوص فیلم تهیه کنید.

هر زمان لغت یا اصطلاحی را دیدید (البته از نوع مؤدبانه‌اش!!) که برایتان جالب بود، آن را فوراً در دفتر خود ثبت کنید. به‌این‌ترتیب مجموعه‌ای ارزشمند از لغات و اصطلاحات کاربردی را جمع‌آوری خواهید کرد که در آینده نیز می‌توانید از آن‌ها هنگام صحبت کردن استفاده کنید.

۹- از نرم‌افزار VLC استفاده کنید.

توصیه می‌کنم این نرم‌افزار را حتماً روی کامپیوتر خود نصب کنید. می‌توانید آن را به‌صورت رایگان دانلود کنید. اغلب افراد از این نرم‌افزار فقط برای تماشای فیلم استفاده می‌کنند اما جالب است بدانید که کاربردهای جالب‌تر دیگری هم دارد.

مثلاً هر قسمت از فیلم را که متوجه نشوید می‌توانید به عقب برگردانید و آن را با نصف یا یک‌چهارم سرعت ببینید. این مزیت در تقویت و تمرین لیسینینگ بسیار مؤثر است.

به خواندن ادامه این مقاله علاقه‌مند هستید حتماً مقاله “۹ فیلم برتر برای یادگیری زبان انگلیسی” را مطالعه کنید.

… یک تبلیغ جالب در رادیو شنیدم که می گفت:چه خوبه همه باشن، چی توز هم باشه، یه فیلم خوب هم باشه …! خب چرا معطلید؟ همین حالا شروع کنید.

 منبع: